O Drewnie

Drewno. Surowiec używany przez człowieka od tysiącleci. W czasach najdawniejszych służyło do budowy szałasów, później - domów, umocnień, ale także do ogrzewania. Zawsze towarzyszyło człowiekowi, dawało schronienie, dostarczało energii, używano go do budowy narzędzi, maszyn, urządzeń, środków transportu. Zawsze dobrze służyło ludzkości.

We współczesnym budownictwie drewno zajmuje bardzo ważne miejsce i jego rola jako materiału budowlanego stale rośnie. Konstrukcje dachowe, podpory, szalunki, elewacje, podłogi ściany, okna - to tylko niektóre zastosowania elementów drewnianych w budownictwie.

Dom to podstawowe dobro, zaspokajające jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. W całym współczesnym świecie, pod każdą szerokością geograficzną, ludzie potrzebują fizycznego schronienia. Różnica polega tylko na rodzaju czynnika przed którym chroni się człowiek i jest on zależny od jego miejsca zamieszkania. Może to być deszcz, śnieg, wiatry, zimno, słońce, wysoka temperatura, ale również ochrona poczucia prywatności.

Dlatego też domy budowaliśmy zawsze i pewnie będziemy je zawsze budować. Pojawiały się i przemijały mody, style, tendencje. Również w kwestii rodzaju materiałów, z których konstruowane były domy. Faktem jest, że w ostatnich latach, procesy powroty do natury w różnych dziedzinach życia człowieka uległy znacznej intensyfikacji. Tendencja ta ma bardzo duży oddźwięk również w budownictwie. Drewna stają się coraz popularniejszym materiałem do konstruowania domów. A w zasadzie przeżywa prawdziwy renesans. I nie jest to kwestia mody, a bardziej jego olbrzymich zalet, nieco ostatnio zapomnianych na fali pogoni za nowościami i niezbyt przyjaznymi człowiekowi technologiami.

Dlaczego więc warto budować z drewna?

Poniżej przedstawiamy kilka argumentów, potwierdzających olbrzymie zalety konstruowania domów z drewna.

1. Drewno jest naturalnym materiałem budowlanym. Człowiek w procesie "produkcji" elementów drewnianych nie przetwarza i nie zmienia jego struktury, właściwości, cech. Formowanie elementów polega tylko na cięciu, struganiu, suszeniu i szlifowaniu.
2. Drewno jako surowiec naturalny tworzy idealny dla człowieka mikroklimat wnętrza niemożliwy do uzyskania w innych technologiach. Posiada ono zdolność do samoregulacji poziomu wilgotności otoczenia.
3. Drewno charakteryzuje się bardzo korzystnym współczynnikiem oporu cieplnego (izolacyjności cieplnej), co sprawia, że drewniany dom jest bardzo "ciepły". Daje to efekt w postaci porównywalnie mniejszego zużycia energii do ogrzania takiego budynku.
4. Budowa domu z drewna charakteryzuje się porównywalnie krótkim czasom budowy.
5. Konstruowanie domu drewnianego to także możliwość wykonania prac przez cały rok, również zimą, ze względu na brak konieczności wykonywania czynności "mokrych" (oprócz budowy fundamentów). Fakt ten eliminuje konieczność wykonywania przerw technologicznych - np.: na wysychanie poszczególnych elementów budynku typu stropy, nadproża, itp. (dodatkowe skrócenie czasu budowy)
6. Dodatkowe, znaczne ograniczenie kosztów budowy ze względu na mniejszy ciężar drewna w porównaniu do innych materiałów budowlanych - tańszy transport, mniejsze przekroje fundamentów, itd.
7. Drewno jest całkowicie odnawialnym materiałem budowlanym. Ponadto "wyprodukowanie" elementów na dom drewniany nie powoduje emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Nie ma też żadnych problemów z wykorzystaniem drewna niezużytego w procesie budowy domu. Ulega ono całkowitej biodegradacji, bez żadnych szkód dla środowiska naturalnego, a nawet je wzbogaca. Dotyczy to również rozbieranych budynków z drewna.
8. To nie wszystko. Można opowiadać o drewnie jeszcze dużo więcej. Ale już to, o czym napisaliśmy wyżej, jest solidnym i najlepszym argumentem za wyborem drewna na materiał do budowy lub wykończenia domu.

Drewno. Surowiec używany przez człowieka od tysiącleci. Materiał zdrowy, przyjazny człowiekowi, wdzięczny. Najlepsze aby chronić Ciebie, Twoją rodzinę, bliskich, wszystko to, co w Twoim życiu najważniejsze. Najlepszy, aby cieszyć Twoje oczy, dawać Ci przyjemność, komfort, radość, budować w Tobie poczucie, że dokonałeś najlepszego wyboru.

Postaramy się pomóc Ci w realizacji Twoich zamierzeń. Bardzo jest nam miło, że możemy być ich częścią. Że możemy uczestniczyć w budowaniu Twojej przyszłości.
Drewno to bardzo dobry wybór. 
Wykonanie Allwelt International